Moždana magla ili „brain fog“
Moždana magla ili brain fog nije dijagnoza, niti stručni izraz, međutim u poslednje vreme sve se više spominje od strane stručnjaka i u stručnim radovima, jer je termin koji najbolje opisuje skup simptoma koji podrazumevaju kognitivne nedostatke, poput:
- gubitka kratkoročnog pamćenja,
- poteškoća da se setimo odgovarajućih reči,
- oslabljene koncentracije i pažnje,
- konfuzije i dezorijentisanosti
- poteškoća u obavljanju svakodnevnih radnih zadataka
Razlog većeg interesa za sindrom moždane magle je i posledica pandemije i infekcije virusom covid-19. Naime, prema istraživanjima mnogih svetskih klinika primećeno je da značajan procenat obolelih (čak svaki 3.) od COVID-19 virusa, nakon ozdravljenja, prijavljuje probleme sa pamćenjem i druge kognitivne poteškoće, čak i ako nisu imali neurološke simptome. Simptomi moždane magle su se javljali i nakon tri meseca od oporavka i mogu trajati i do 6 meseci i ubrajaju se u simptome tzv. dugog covid-a ili post covid-a.
Prema dosadašnjim istraživanjima kao mogući uzroci se navode sama infekcija virusom i upala koja uzrokuje citokinsku oluju i mogući encefalitis, potencijalni moždani udari kod težih slučajeva, oštećenja nervnih završetaka, kao i poremećaji protoka krvi i koagulacije, usled kojih dolazi do nedostatka kiseonika i smanjene oksigenacije tkiva.
Uz covid ili ne, mozak je posebno osetljiv na nedostatak kiseonika, glukoze i drugih hranljivih materija neophodnih za normalno funkcionisanje pa dolazi do osećaja dezorijentisanosti, oslabljenog pamćenja i pažnje, javljaju se tzv. “rupe u pamćenju”, što utiče na svakodnevne aktivnosti i obavljanje radnih zadataka.
Burn out, mentalna iscrpljenost i moždana magla
Moždana magla je i česta posledica mentalne i fizičke iscrpljenosti, sa čime se suočava radna populacija, usled zahtevnih i stresnih radnih perioda. Usled iscrpljenosti, dolazi do pada koncentracije, oslabljene pažnje i mentalne oštrine, i nemogućnosti fokusiranja na radne obaveze, što posledično dovodi do hroničnog umora, lošeg raspoloženja, stresa i smanjenja libida.
Moždana magla i štitna žlezda
Na kraju, kako poremećaj rada štitne žlezde može uticati na moždane funkcije?
Ako imate nepravilan rad štitne žlezde, to može oslabiti vaše moždane funkcije.
Bilo da je nivo hormona povišen (hipertireoza) ili smanjen (hipotireoza, Hashimoto) možete osećati simptome moždane magle, poteškoće sa koncentracijom, zaboravljanje i tzv. „rupe“ u sećanju.
Kako se izboriti sa moždanom maglom, lošom koncentracijom i pamćenjem?
Najpre utvrditi zašto se problem javlja – oslabljeno pamćenje i koncentracija mogu biti uzrokovani i psihičkim poremećajima, kao što su anksioznost ili depresija, kod starijih demencija ili kako je već rečeno, promenama u funkciji štitne žlijezde, pa bi bilo dobro da se obratite lekaru.
Ukoliko nema oboljenja s kojima se može povezati, onda pokušati sa promenama u načinu života.:
- uvesti svakodnevnu fizičku aktivnost koja će potaknuti cirkulaciju i prokrvljenost mozga, posebno kod “sjedećih” poslova
- postepeno promeniti ono što negativno utiče na mentalno stanje, usvojiti tehnike za borbu sa stresom,
- opskrbiti mozak svim što mu je potrebno, jer mozak, zbog osetljivosti zahteva malo drugačiju hranu i tretman od ostatka organizma.
NBL Focus Formula zahvaljujući jedinstvenom sastavu poboljšava moždanu cirkulaciju, opskrbljuje mozak kiseonikom i glukozom i deluje neuroprotektivno i povećava nivo acetiholina, neurotransmitera koji je zadužen za mentalne performanse – tako poboljšava pamćenje, koncentraciju i mogućnost fokusiranja. Zahvaljujući lecitinu i neizostavnim B vitaminima u preporučenim dozama za zdravlje mozga, pomaže u oporavku oštećenih nervih završetaka i neurona.
NBL Focus Formula je jedinstvena formula koja doprinosi boljoj koncentraciji, pamćenju i mentalnoj izdržljivosti.
Dodatak ishrani. Izdaje se bez recepta.
izazove koje život nosi.